• O nas
  • Kontakt
  • Redakcja
  • Zaufali nam
  • Współpraca
  • Reklama

Logo

Magazyn dla otwartych na literaturę i smaki
Menu
  • Wiadomości
    • Spotkania autorskie
  • Kultura
    • Literatura
    • Okiem autora
    • Recenzje
    • Wywiady
    • Opowiadania
  • Kuchnia
    • Felietony
    • Wywiady
    • Przepisy
  • Przed obiektywem
  • Archiwum numerów
  • Konkursy
  • Patronat
Sprawdź sam

W roli głównej – Rabarbar

Autor: Weronika Grzegorzewska | 30 lipca 2013 | Brak komentarzy
Przepisy
  • Tarta z rabarbarem

  • Rabarbarowa Panna Cotta

  • Orientalny chutney z rarbarbaru

Gdy w sklepach i na straganach pojawiają się pierwsze pęczki czerwonych lub zielonych łodyg rabarbaru (znacznie wcześniej od śnieżyczek) – wiemy, że wiosna tuż, tuż za rogiem. Ta cenna nowalijka pozwala na przyrządzenie pierwszego świeżego wiosennego kompotu i pierwszego owocowego placka (…). – Maria Lemnis, Henryk Vitry, Iskier Przewodnik Sztuki Kulinarnej, 1976.

Wakacje na wsi to stara chałupa, łubin rosnący pod drewnianym płotem, falujące liście lipy przy stodole, słońce i błogi spokój. Myśląc o nich, wspominam smak babcinego kompotu z rabarbaru, niedzielną babkę drożdżową z rabarbarem i kruszonką oraz ucierane ciasto rabarbarowe. Dawniej, gdy w ogródkach i na targach pojawiały się pierwsze łodygi rabarbaru (bot. rzemień), domy wypełniały się aromatem rabarbarowych wypieków, a orzeźwiający napój o różowej barwie pity był regularnie, od świtu do zmierzchu. Dzisiaj popularność rzemienia osłabła, przyćmiona jędrnymi, kolorowymi owocami z importu. Jednak jego niezwykły, kwaskowy smak pozostał niezastąpiony.

Bogata historia rabarbaru rozpoczęła się w Chinach 2700 lat p.n.e., gdzie dziko rosnący da-hunag (rzewień lekarski i dłoniasty) stosowany był jako środek przeczyszczający. W II wieku n.e. suszone kłącza rzewienia dotarły na południe Europy. Rzymianie nazywali je rha barbarum, co znaczyło „rosnący nad rzeką Rha (Wołgą) w kraju barbarzyńców”. Dopiero pod koniec XVI wieku udało się sprowadzić całe rośliny, które zaczęto intensywnie uprawiać na Wyspach Brytyjskich. Były to gatunki pozbawione właściwości leczniczych (rzewień ogrodowy i kędzierzawy), lecz charakteryzujące się niezwykłym kwaśnym smakiem, który przypadł do gustu brytyjczykom. Wkrótce rabarbarowy pudding z kremem stał się sławny na całą Europę, a rabarbar zaczęto uprawiać we Włoszech, Francji, Niemczech, a pod koniec XIX wieku również w Polsce.

Rabarbar ceniony jest nie tylko ze względu na swoje własciwości smakowe, ale także odżywcze. Łodygi rabarbaru wspomagają oczyszczanie organizmu, zawierają dużo wapnia, potasu, magnezu, manganu oraz błonnika i wiele witamin z grupy B oraz witaminę C, a po upieczeniu zyskują przeciwnowotworowe polifenole.

Z tym  warzywem  związane są cudowne wspomnienia. Zapamiętany z dzieciństwa smak, zamknięty w słoiczku z konfiturą, chutney’em, sokiem, musem, albo w butelce z winem lub nalewką rabarbarową, jest jak powiew wiatru znad skoszonej łąki: ciepły, letni, aromatyczny i sielski.

Tarta z rabarbarem

tarta-4

Spód:
1/2 szklanki mąki kukurydzianej
1 szklanka mąki pszennej
1 łyżka cukru
1/2 łyżeczki soli
4 łyżki zimnego masła
2-3 łyżki zimnej wody

Wypełnienie:
300 g rabarbaru
2 łyżki cukru
2 łyżki likieru z kwiatów bzu
skórka otarta z 1 cytryny
250 g sera mascarpone
2 łyżki cukru muscovado
100 ml śmietanki 30%
30 g migdałów
2 łyżki brązowego cukru

Łodygi rabarbaru pokroić w cienkie paseczki o długości około 10 cm, posypać cukrem, polać likierem, dodać skórkę z cytryny i odstawić na 1-3 godziny. Rabarbar zmięknie i puści sok.

Mąki przesiać do miski, wymieszać z cukrem i solą. Masło pokroić w kostkę, dodać do mąki i rozdrobnić palcami do utworzenia kruszonki. Dodać 2 łyżki zimnej wody i zagnieść ciasto. Jeśli ciasto będzie zbyt suche dodać kolejną łyżkę wody. Gładkie ciasto uformować w kulę, zawinąć w folię i umieścić w lodówce na 30 minut. Formę do tarty o średnicy około 25 cm natłuścić masłem i obsypać mąką kukurydzianą. Piekarnik rozgrzać do 180°C. Schłodzone ciasto rozpłaszczyć w dłoniach i rozwałkować pomiędzy 2 arkuszami papieru do pieczenia. Placek z ciasta przenieść na wałku do formy i dokładnie wykleić nim spód i brzegi. Spód przykryć folią aluminiową i obciążyć groszkami. Piec przez 15 minut, po czym zdjąć folię z obciążeniem i piec do zrumienienia – około 10 minut. Wyjąć blaszkę z piekarnika i odstawić do wystudzenia.

Rabarbar odsączyć na sitku, ale nie wylewać syropu. W misce wymieszać mascarpone ze śmietanką i cukrem. Ubijać przez około 3 minuty i dodać syrop z rabarbaru. Wymieszać i wyłożyć na wystudzony spód. Na wierzchu ułożyć rabarbar i posypać brązowym cukrem wymieszanym z posiekanymi migdałami. Przykryć folią aluminową i wstawić do piekarnika rozgrzanego do 200°C na 10 minut. Jeśli po tym czasie rabarbar będzie nadal twardy, usunąć folię i piec przez kolejne 5-10 minut. Wyjąć z piekarnika, a po wystudzeniu schłodzić w lodówce przez 30 minut.

Rabarbarowa Panna Cottapannacotta-1

Galaretka:
1 kg rabarbaru
200 g cukru
skórka otarta z 2 cytryn
1,5 łyżeczki żelatyny

Panna Cotta:
3 łyżeczki żelatyny w proszku
250 ml śmietanki 30%
około 100 ml pełnego mleka
60 g cukru
2 łyżki likieru z kwiatów bzu

Dekoracja:
2 łyżki cukru
1 łyżka likieru z kwiatów bzu

Odłożyć jedną łodygę rabarbaru do przyozdobienia panna cotty, a pozostałe pokroić w kostkę, posypać cukrem i skórką z cytryny. W 2 miseczkach namoczyć żelatynę do galaretki rabarbarowej i pannacotty. Rabarbar ustawić w garnku na ogniu, zalać wodą do zakrycia i zagotować. Gotować pod przykryciem przez 15-20 minut i w razie potrzeby uzupełnić wodę. Rabarbar odsączyć na sitku, dociskając go łyżką. Sok podzielić na 2 równe części. Powstałą po odsączeniu pulpę rabarbarową można zmiksować na mus lub wykorzystać do wykonania chutney’a. Jedną część soku z rabarbaru uzupełnić gorącą wodą do 250 ml, dodać namoczoną żelatynę (1,5 łyżeczki) i mieszać do rozpuszczenia. Po wystudzeniu rozlać do 5-6 pucharków i wstawić do lodówki.

Gdy galaretka stężeje, w niewielkim garnku podgrzać śmietankę. Dodać cukier, likier z kwiatów bzu oraz drugą część soku z rabarbaru i uzupełnić mlekiem do 500 ml. Doprowadzić do wrzenia, odstwić z ognia i dodać namoczoną żelatynę (3 łyżeczki). Mieszać do rozpuszczenia i odstawić do wystudzenia. Wystudzoną śmietankę wylać na stężoną galaretkę i wstawić do lodówki na kilka godzin.

Pozostawioną łodygę rabarbaru pokroić  w paseczki, posypać 2 łyżkami cukru i odstawić. Przed podaniem ścianki pucharków ogrzać chwilę w gorącej wodzie. Deser podważyć nożem i wytrząsnąć na talerzyk. Rabarbar z cukrem podgrzewać na małym ogniu do czasu, aż lekko się skarmelizuje. Dodać łyżkę likieru z kwiatów bzu,wymieszać i udekorować panna cottę powstałym syropem i paskami rabarbaru.

Orientalny chutney z rabarbaruchutney-1

1 kg łodyg rabarbaru (lub pulpa rabarbarowa)
50 g świeżego imbiru
200 ml czerwonego octu winnego
300 g słodkich jabłek
1/2 łyżeczki goździków
2-3 łyżeczki cynamonu w proszku
1/4 łyżeczki chili w proszku
200 g cukru muscovado
4 czerwone cebule
1/4 łyżeczki soli

Cebule posiekać w drobną kostkę i podsmażyć na oliwie w rondlu z grubym dnem. Dodać starty imbir, ocet winny, pokrojone jabłka bez skóry, gożdziki i pozostałe przyprawy. Dusić pod przykryciem przez 15 minut. Następnie dodać pokrojony w kostkę rabarbar (lub pulpę rabarbarową) i gotować bez przykrycia do uzyskania pożądanej konsystencji  - 10-20 minut. Przenieść chutney do słoików i zawekować.

Wszystkie zdjęcia należą do Weroniki Grzegorzewskiej, właścicielki bloga www.springplate.blogspot.com

Udostępnij
  • tweet

Tagi: chutneypanna cottaprzepisyrabarbartarta

Sylwetka autora

Biolog z wykształcenia, blogerka z zamiłowania. Propagatorka zdrowego stylu odżywiania się i życia w zgodzie z naturą. Zaczęła gotować dla znajomych i rodziny, aż w końcu założyła bloga z przepisami. (www.springplate.blogspot.com) Jest redaktorem internetowego magazynu kulinarnego Spring Plate.

Ostatnie artykuły

  • Eduardo Mendoza w Polsce

    12 września 2016 - Brak komentarzy
  • Życie ma smak pomarańczy – fragment

    25 maja 2016 - Brak komentarzy
  • Tort na Dzień Matki

    25 maja 2016 - Brak komentarzy

Powiązane artykuły

  • Acai bowl ze śliwkami kalifornijskimi

    12 kwietnia 2016 - Brak komentarzy
  • I jak tu nie jeść

    15 kwietnia 2015 - Brak komentarzy
  • Numer 4/2014 (9)

    8 października 2014 - 1 komentarz

Brak komentarzy do “W roli głównej – Rabarbar”

Skomentuj Anuluj

Twój adres email nie będzie opublikowany Pola wymagane oznaczone są *

*
*


OBSESYJNA BIBLIOTECZKA

OBSESYJNA BIBLIOTECZKA

Buszuj bezkarnie

Bądź na bieżąco z Obsesjami

RSSZapisz się

Magazyn można pobrać tutaj

Magazyn można pobrać tutaj

Obsesje nr 5/2014 (10)

Obsesje nr 5/2014 (10)

Czytaj online

Brzdąc nr 2/2014 (3)

Brzdąc nr 2/2014 (3)

Czytaj online

Papierowy Ekran 2013 – Nominacja

Papierowy Ekran 2013 – Nominacja

Ogólnopolska kampania

Ogólnopolska kampania

Spring Plate nr 4

Spring Plate nr 4

Uwagi redakcji

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam, nie zwraca tekstów niezamówionych. Wysłanie tekstu jest równocześnie wyrażeniem zgody na jego skrócenie, zredagowanie, korektę oraz jego publikację. Redakcja ma prawo do odmowy opublikowania treści, które nie są zgodne z tematyką i formułą magazynu, nie spełniają określonych wymagań lub też są obraźliwe, wulgarne, rasistowskie i pełne przemocy.

Wszelkie prawa zastrzeżone

Kopiowanie treści znajdujących się na stronie jest zabronione. Teksty, zdjęcia, filmy chronione są prawem autorskim.

Redakcja

Redaktor naczelna: Agnieszka Pohl
Redakcja i korekta: Anna Stokłosa
Redakcja i korekta strony WWW: Joanna Gontarz, Beata Ostrowska, Katarzyna Derda
Skład, design, sprawy techniczne: Mateusz Pohl

Współpracownicy

Agata Jezierska, Agnes A. Rose,
Anna Ziniewicz, Asia Flasza,
Beata Cieślowska, Dariusz Dłużeń,
Hanna de Broekere, Karolina Małkiewicz,
Katarzyna Etryk, Klaudia Maksa,
Joanna Mentel, Maciej Zborowski,
Magda Sieczko,Magdalena Żerek,
Sylwia Węgielewska, Weronika Grzegorzewska,
Agnieszka Grabowska

Kontakt

W SPRAWACH PATRONATÓW, WSPÓŁPRACY I ZAPYTAŃ:
e-mail: redakcja@magazynobsesje.pl

W SPRAWACH REKLAMY I PROMOCJI:
Klaudia Maksa: reklama@magazynobsesje.pl

ADRES DO KORESPONDENCJI:
Magazyn Obsesje
ul. Henryka Pobożnego 10/6
58-100 Świdnica

WYDAWCA:
Studio Wydawnicze "Zaklęty Papier"
Agnieszka Pohl
ul. Henryka Pobożnego 10/6
58-100 Świdnica

  • Kontakt
  • Redakcja
  • Zaufali nam
  • Współpraca
  • Reklama
© 2013. Wszelkie prawa zastrzeżone. Magazyn Obsesje. Studio Wydawnicze "Zaklęty Papier"